nav

wtorek, 4 marca 2025

Podsumowanie VII Konferencji "Zielony Parasol"



    W sobotę 1 marca 2025 roku w auli uniwersyteckiej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, odbyła się VII Konferencja „Zielony Parasol” zorganizowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych „Polska Ekologia”. Wydarzenie zgromadziło wielu uczestników zainteresowanych tematyką pszczelarską, również dotyczącą ekologii, ochrony ekosystemu i zdrowia.

    Podczas Konferencji wysłuchaliśmy bardzo wartościowych prelekcji prof. Iwony Wawer, prof. Małgorzaty Dżugan oraz prof. Anny Winiarskiej na temat miodów i innych produktów pszczelich – pierzgi, pyłku pszczelego, propolisu oraz mleczka pszczelego. Omówiono ich właściwości, zalety i sposoby spożywania na co dzień.


    Wystąpienia prof. Zbigniewa Kołtowskiego oraz prof. Elżbiety Pisulewskiej wprowadziły słuchaczy w obszar roślin pożytkowych dla pszczół, ale nie tylko. Prof. Pisulewska skupiła się również na ziołach, które mogą być znakomicie wykorzystane nie tylko przez człowieka, ale również przez pszczołę miodną.


    Dr Magdalena Misiorowska, starszy specjalista Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie przygotowała prelekcję "Lasy Państwowe - Nowe otwarcie".

- Dlaczego nowe otwarcie? Otóż mamy nowe warunki środowiskowe i nowe potrzeby. W pierwszym przypadku to zmiany klimatu, które widzimy wszyscy na co dzień. Mam tutaj na myśli bardzo długie susze, brak zim ze śniegiem, co wpływa na obniżenie wód gruntowych i bezpośrednio na żywotność drzew - zaznacza dr Magdalena Misiorowska.

Podkreśla, że osłabione drzewa są z kolei bardzo podatne na różne patogeny.

- Od 2015 roku, kiedy susza była największa, mamy bardzo duży problem z jemiołą. Do tego czasu pasożyt ten, choć występował, to nie stanowił dużego zagrożenia. Jednak przy ogromnych suszach jest ogromnym zagrożeniem, przede wszystkim dla jodły, a najbardziej są zagrożone największe i najstarsze okazy - mówi Magdalena Misiorowska.

Jemioła pobiera z drzewa wodę w sposób ciągły i na okrągłą ją wyparowywuje, a drzewo nie może się w żaden sposób przed tym bronić i usycha.

- Problem ten jest przed nami i musimy sobie z nim poradzić, aby zachować żywotność naszych lasów
- dodaje.


    Organizatorzy niezmiennie pozostają wierni idei oraz strategii założonej podczas tworzenia projektu poprzez działania w terenie takie jak sadzenie drzew i krzewów, wysiew roślin miododajnych i przyjaznych człowiekowi, a także działalność edukacyjna również kładąc nacisk na pokazanie dzieciom, jak dbać o środowisko i ekosystem by w przyszłości ich otoczenie było przyjazne do życia.


    Konferencja odbywa się również dzięki pomocy partnerów – Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, Urzędowi Miasta Krosna, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz Kołu Pszczelarzy w Krośnie, a finansowane jest z Funduszu Promocji Roślin Oleistych.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz